Aerifikace trávníku aneb jak dospět k dokonalému anglickému pažitu?

08.02.2021

Při pohledu na některé tuzemské zahrady se nad uměním zahrádkářů až tají dech. Mnoho z nich má na svém pozemku prakticky dokonalý anglický trávník, po němž je radost chodit bosky. Jenomže vypěstování perfektního zeleného pažitu vyžaduje správné nářadí a také znalosti. Nedílnou součástí péče o trávník by měla být aerifikace trávníku, tedy jeho provzdušnění za účelem zvýšení přísunu živin a vody.

Aerifikace trávníku
Aerifikace trávníku

Vyplatí se provádět aerifikace trávníku?

Pravidelné aerifikace trávníku se rozhodně vyplatí. Nejedná se o časově ani finančně náročnou činnost, jejíž benefity jsou nezanedbatelné. Při správném provzdušnění se naruší zhutnění půdy, dojde k vyšší absorpci vody a živin, a kromě toho dochází k výraznému zlepšení kořenového systému travního drnu. Aerifikaci určitě nemusíte provádět každý měsíc. Bohatě postačí provzdušnění na jaře a na podzim.

Co je aerifikátor? Půjčovna vám ho pronajme

Hlavním pracantem při provzdušnění trávníku je aerifikátor. Půjčovna zahradních strojů jej pronajímá za necelé 2 tisíce korun na den. Provzdušňovací mašina přichází na scénu ihned po sekačce. Aby byla aerifikace co nejúčinnější, je třeba trávník posekat co nejníž. Ještě před použitím aerifikátoru se vyplatí pažit zalít, protože vlhká zemina je měkčí a hroty na válci půdu lépe naruší.

Půjčovna zahradních strojů má v nabídce i jinou techniku

Po provedení aerifikace zůstávají na povrchu pažitu vytrhané trsy odumřelého porostu. Jejich sebrání je nedílnou součástí péče o anglický trávník. Pokud nechcete hrabat ručně, můžete se opět obrátit na půjčovnu. Půjčovna zahradních strojů pronajímá vertikutátor, s nímž jde práce rychle od ruky. Posledním krokem po aerifikaci je pískování. U něj využijete pískovačku, která je taktéž v nabídce půjčovny zahradních strojů.

Proces získání dokonalého anglického trávníku je zdlouhavý, a rozhodně není jednoduchý. Aerifikace, vertikutace a pískování vám ovšem pomohou k dosažení perfektního zeleného pažitu.