Autoškola aneb vyznáte se v jejich nabídce

12.06.2020

Běžně se v nabídkách autoškol objevuje možnost získání několika řidičských oprávnění. V Česku jich máme šestnáct a tím základním a nejčastějším je řidičský průkaz B. O jeho získání můžete usilovat po dovršení plnoletosti. Věděli jste ale, že za volant můžete usednout už mnohem dřív?

Autoškola Praha
Autoškola Praha

Řidičem v patnácti letech

Existují speciální vozidla, která jsou určená pro mnohem mladší řidiče, než jsme běžně zvyklí. Jedná se o vozy skupiny AM, která zahrnuje malé mopedy, tříkolky, čtyřkolky nebo skútry, kterých rychlost je limitována 45 km v hodině. Mopedy a skútry nesmí převyšovat zdvihový objem 50 cm3, u elektromotorů výkon 4 kW.

Pro mladé nadšence je velkým lákadlem, že po získání tohoto oprávnění mohou vyjet na silnice v mini autě, které na náš trh dodává Aixam. Cena ovšem není nijak lidová, za tento řidičák si autoškola účtuje kolem 13 tisíc korun a ani cena onoho "přibližovadla" příliš nepotěší, pohybuje se kolem 300 tisíc. Ovšem i těmto žadatelům dokáže vyhovět každá autoškola.

Klasika i velké obry

Pokud byste měli zájem o svezení se na výkonnějším dvoukolovém stroji, budete potřebovat řidičský průkaz A, s kterými můžete usednout na motorky s objemem do 125 cm3. Toto oprávnění mohou získat už 16ti letí uchazeči, budoucí profesionální závodníci i dřív. S příchodem plnoletosti můžete usilovat o řidičský průkaz B, s kterým lze řídit i zmíněné motocykly. Bez speciální zkoušky ovšem až po dosažení 18 let. Další řidičská oprávnění pro velká nákladní vozidla a autobusy si lze podle potřeby dodělat, nejdřív však v 21 letech.

Nepřeceňujte své schopnosti

Pokud se pustíte do řidičského kurzu, připravte se na příval předpisů, informací o údržbě auta, řízení provozu a také na zdravotní přípravu. Ta se v některých krizových situacích může obzvlášť hodit. Až poté, co zvládnete všechny tyto informace zpracovat a osvojíte si teoretické dovednosti, můžete usednout za volant pod dohledem instruktora, který vás spolehlivě provede všemi nástrahami tak, abyste na konci kurzu úspěšně získali řidičský průkaz. Praha je navíc ukázkovým místem, kde se hodí kondiční hodiny navíc.

Abyste se dočkali řidičáku, budete muset absolvovat závěreční zkoušku, která se skládá jak z teoretického testu, tak praktické jízdy.