Detektor kovů – jak si pořídit první detektor a na co si dát pozor při jeho výběru?

30.04.2020

Hledat poklady nikdy nebylo snadnější. Nový koníček vám vlije krev do žil a zaručeně vás nadchne. Budete se pohybovat na čerstvém vzduchu, a prožijete dobrodružství a úspěchy při prvních nálezech. Jaký je dosah detektoru, a na co si dát při jeho výběru pozor? Jaké jsou přední světové značky vyrábějící detektor kovů vhodný i pro začátečníky?

Detektor kovů Fisher
Detektor kovů Fisher

Jaký je dosah detektoru?

Před tím, než se vydáte hledat svůj první poklad, budete potřebovat kvalitní přístroj k jeho detekci. Mnohdy se začátečníci snaží vybírat přístroj podle jeho uvedeného dosahu. Tento údaj vám ale téměř žádný dobrý výrobce přesně neuvede. Závisí totiž na stavu půdy, množství železných oxidů a mineralizace, ale také na praxi. Dobré je vědět, že běžný detektor pro začátečníky mívá dosah okolo 20 centimetrů. Dejte si pozor na přístroje, které uvádějí dosah detekce v metrech, jedná se o podvodný přístroj.

Značky, které zaručují kvalitu

Začněte se na internetu zajímat o přístroje, které si pro svůj start zvolíte. Kvalitní detektor kovů i pro začátečníky zajišťují přední světoví výrobci těchto přístrojů: například detektory kovů Fisher, Minelab, nebo C. Scope jsou jedny z nejlepších na trhu. I v začátečnických přístrojích, které nebývají tak finančně náročné, nabízejí celou řadu kvalitních kousků. Rozhodně je z čeho si vybírat.

Číslice, nebo analog?

Jedna z prvních otázek, kterou budete řešit. Vybrat si začátečnický číslicový detektor s vyhodnocením na LCD a s auto diskriminací, která vám podle tónu nahlásí, jaká je povrchová vodivost kovu? Nebo raději zvolit začátečnický analogový detektor bez LCD, kdy nejsou použita číslicová zpracování signálu? Analogové přístroje mohou mít také omezené zpracování signálu, aby nedošlo k ovlivnění audio odpovědi detektoru.

A co vy? Jaký přístroj pro začátek zvolíte?