Holotropic breathwork: Jak vám pomůže zlepšit duševní zdraví?

16.05.2023

V současném životě se člověk musí vyrovnávat se zvýšenou mírou stresu, se čímž se setkává nejen v pracovním procesu, ale také v soukromí. Všudypřítomný tlak na výkon vede ke vzniku úzkostí, může způsobit deprese i syndrom vyhoření. Je na každém, jak se s tím dokáže popasovat. Někdo se uchyluje ke sportu, jiný k meditacím. Jednou z dalších možností je tzv. holotropic breathwork neboli holotropní dýchání. Co si pod tím představit?

Holotropic breathwork a jeho vliv na psychiku

Řízené dýchání může přispět k lepší psychické pohodě. Holotropic breathwork je dílem psychiatra česko-amerického původu Stanislava Grofa a jeho manželky Christiny. Jedná se o revoluční techniku, která přispívá k osobnímu rozvoji a duševní očistě. Díky ní je možné nahlédnout do svého vnitřního světa a dosáhnout stavu hluboké otevřenosti. To vede k obnovení psychické rovnováhy, posílení duševního zdraví a k osobnímu růstu. Často se tato metoda používá pro odstraňování duševních blokád, úzkostí nebo depresí. Pomáhá také s bojem proti stresu.

Holotropní dýchání kurz

Základem holotropního dýchání je hluboké dýchání, plná soustředěnost, a to za zvuku příjemné hudby. Je vhodné cvičit ve dvojici, kdy jeden z ní cvičí a druhý dohlíží na to, aby vše probíhalo v naprostém bezpečí. Někdy totiž dochází k zesílenému prožívání emocí, což vede k napětí v těle a k fyzickým křečím. Ideální je najít si pro holotropní dýchání kurz pod vedením zkušeného odborníka. Cvičit by se mělo vždy v bezpečném prostředí, kde nehrozí zranění. U nás se této metodě věnuje například hudebník a facilitátor Roman Petr.

Co je holotropní dýchání

Otázka, co je holotropní dýchání, napadá asi každého, kdo se s ním ještě nikdy nesetkal. Začíná se většinou krátkou meditací a relaxací, a to v pohodlném oblečení, které nebrání dýchání a neomezuje krevní oběh. Vhodné je cvičit na měkké gymnastické podložce. Po meditaci následuje vědomé prohlubování dechu a zvýšení jeho frekvence, k čemuž hraje příjemná hudba. Zatímco se člověk při této metodě dýchání dostává do stavu vyššího vědomí, mohou se u něho objevit různé fyzické projevy, jako jsou křeče či nevolnost. Proto je důležité cvičení pod dohledem.

Jak vás láká vyzkoušet některý z kurzů holotropního dýchání?