Matrace se mohou výrazně podepsat pod potíže páteře

15.06.2020

Vždyť je to jen postel. O nic nejde. Večer si lehnete, ráno vstanete vstříc dalšímu dni plnému povinností. Pokud ale vaše rána pravidelně doprovázejí bolesti zad a páteře, hlavu máte jako střep a přemýšlíte, zda jste vůbec spali, zkuste se zamyslet, na čem vlastně spíte. Pokud si nemůžete ani vzpomenout, kdy naposledy jste kupovali novou matraci, něco je špatně.

Matrace
Matrace

Nepodceňujte spánek, i když je rutinou

Tendenci brát noční odpočinek jako samozřejmost nevyžadující žádnou extra pozornost má hodně lidí. Přitom podle vědců člověk dokáže bez něj přežít jen několik dní. Pak nastanou komplikace, jako ztráta pozornosti, soustředění, bolesti hlavy, špatné vidění, až nakonec tělo úplně zkolabuje. Spánková deprivace je nebezpečná a významně ovlivňuje jak fyzické, tak psychické zdraví člověka. Způsobit ji může nejen stres, který je nejčastější příčinou, ale také nesprávné lůžko.

Jak vybrat to správné?

Každému vyhovuje něco jiného. Jsou ovšem obecná pravidla, která pomohou nastavit aspoň ty nejzákladnější minimální požadavky. Jedním z nich je, že spát bychom měli v dobře vyvětrané místnosti, která nebude příliš zahlcená nábytkem. Nejzásadnější je pak samotné lůžko včetně matrace. Právě od ní se odvíjí 90 % kvality vašeho spánku. Mezi nejlevnějšími ovšem vhodnou kandidátku nenajdete. Výplň z kvalitní pěny v kombinaci s antialergickým materiálem, dostatečnou tuhostí a zároveň prodyšnosti prostě něco stojí.

Dostatečně vysoká i tvrdá

Lidská páteř trpí, pokud je deformována. Přesně to nastane, když dlouhodobě uléháte na proleželou matraci, která má své dobré časy dávno za sebou. Poohlédněte se po nové, vysoké minimálně 18 centimetrů, jejíž kvalitní výplň z PUR pěny zaručí vaší páteři tu správnou oporu v průběhu celého spánku. Optimálně ji doplňte anatomickým polštářem s antialergickými vlastnostmi, který váš zdravý spánek posílí.

A ještě jedna drobnost na závěr. Spánku výrazně nesvědčí modré světlo z televizí, mobilů či tabletů. Před spaním byste proto nic z toho ve své ložnici neměli používat.