Měkké dřevo aneb kvalitní palivo na topení

28.10.2021

S příchodem zimy je třeba připravit se na nízké teploty. Jestliže se o topení ve své domácnosti staráte sami, pak jistě oceníte možnost zakoupit kvalitní palivové dřevo, které můžete vybírat dle svých preferencí. Oblíbenou volbou je měkké dřevo.

Jehličnaté palivové dřevo

Měkké dřevo se díky svým vlastnostem hodí zejména na zátop a do zplynovacích kotlů. Vybrat si můžete jehličnaté dřevo, které je suché, navíc se rychleji rozhoří a má schopnost intenzivněji předávat teplo. Jedná se tak o skvělou volbu. Jedná se o metrové rovnané dřevo s délkou jeden metr, průměr se pohybuje mezi 7-25 centimetry. Z větších kusů je pak vyráběno štípané palivové dřevo. Volit můžete z různých velikostí, od délky 25 centimetrů až do 50 centimetrů. Podle velikosti se může také lehce lišit cena.

Listnaté palivové dřevo

Oblíbené dřevo na topení je také to listnaté. Jedná se o měkké palivové dřevo, které se hodí do zplynovacích kotlů, ale i sporáků a kamen na zátop. Jedná se zejména o osiku, lípu, olši či vrbu. Velikost se shoduje s jehličnatým palivovým dřevem, přičemž větší kusy jsou také naštípány. Zakoupit můžete štípaná polínka a využít možnosti dopravy, jejíž cena se odvíjí od počtu ujetých kilometrů.

Tvrdé dřevo

Druhou kategorií je tvrdé dřevo, které má odlišné vlastnosti oproti měkkému dřevu. Oblíbené je hlavně pro to, že pomalu hoří, čímž udržuje teplotu ohniště po delší dobu. Nehodí se však pro zátop, proto je využíváno hlavně do již roztopeného ohniště. Jedná se zejména o dub, jasan, habr či javor. Na pomezí měkkého a tvrdého dřeva patří březové dřevo, které je poloměkké a snoubí tak různé vlastnosti.

Díky širokému výběru z palivového dřeva, ať už metrového či štípaného, si můžete vybrat přesně to, co potřebujete. Zvládnete se tak připravit na topnou sezónu s dostatkem paliva.