Meteority – jedinečné kousky naší historie, které můžete sbírat

13.04.2020

V dnešní době se sbírají auta, obrazy, plechovky od piva, tak proč bychom nemohli sbírat meteority? Na první pohled to vypadá trochu bláznivě, avšak dnes se sbírání meteoritů stává opravdovým koníčkem. Nutno dodat, že ne zrovna levným. Nadšenci skupují kousky těles z celého světa, na kterých si poté ověřují vědecké teorie nebo se pouze kochají pohledem na kus vesmíru.

Meteorit
Meteorit

Jak meteorit poznáte?

Vědecké prameny definují meteority jako menší kosmická tělesa, které mohly díky příznivým podmínkám dopadnout na povrch planety Země. Pokud středně velké těleso vletí do atmosféry, můžeme pozorovat zajímavý světelný jev nazývající se meteor. Většina meteoritů se však při průchodu zemským obalem rozpadne nebo se roztaví, tudíž jich na zem dopadne opravdu málo. Obyčejně se jedná buď o velice malé kousíčky nebo o opravdu velká tělesa.

Jak meteorit získat?

Možná si budete říkat, že nejsnadnější způsob, jak meteorit získat je si na něj počkat a jednoduše jej sebrat až dopadne na zem. Takovým čekáním byste mohli strávit celé roky, a ještě byste neměli zaručen pozitivní výsledek. Daleko jednodušší je vyhledat renomovaný internetový obchod, kde si můžete pořídit prakticky jakýkoliv druh a velikost meteoritu. K dispozici jsou kousky z celého světa, například z Ruska, Mexika nebo z Maroka.

Získat můžete jedinečné kousky

Pokud se v této branži více orientujete, pak zjistíte, že si můžete zakoupit naprosto jedinečné kousky meteoritů. Například Pallasit z oblasti Makadamu v Rusku. Hraje totiž hned několika barvami, zmínit můžeme ocelově šedou, stříbrnou nebo kovovou. Jsou na něm velmi dobře vidět speciální obrazce, které ocení zejména odborníci v této oblasti. První nález takového meteoritu se odehrál již v roce 1967, takže je dnes již vcelku zastaralý, a i přesto jedinečný.

Ať už se nakonec rozhodnete pro jakýkoliv meteorit, mějte na paměti, že jste si pořídili jedinečný kus historie, a také trochu tajemna. Nikdo totiž nedokáže zjistit, jakým příběhem prošlo dané těleso před dopadem na zem.