Moderní koupelnová zrcadla splňují funkčnost i estetiku zároveň

15.04.2020

Mohla by být koupelna bez toho nejdůležitějšího prvku, ke kterému jako prvnímu míří vaše kroky, když se probudíte? Koupelnová zrcadla jsou v této místnosti nezbytná. Současně však plní funkci dominantního prvku a určují ráz koupelny. Proto i jejich výběru je třeba věnovat patřičnou pozornost a zvolit takový model, který se do ní bude hodit.

Koupelnová zrcadla
Koupelnová zrcadla

Jaká je historie koupelnových zrcadel?

První zrcadla, která člověk vyrobil, tvořila obvykle deska z leštěného kovu, jímž často bylo stříbro. Podle pověsti štíty, které fungovaly na principu zrcadel, použil už slavný Archimédes při obléhání Syrakus, a s jejich pomocí Řekové zapalovali římské válečné lodě. V 17. století vznikla v italských Benátkách - jak jinak než benátská zrcadla. Jejich výroba o století později započala také v severních Čechách. Je možné se s nimi setkat nejen v interiérech zámků, ale benátská zrcadla se vyrábějí dodnes.

Benátská zrcadla

Jedná se většinou o luxusní kousky produkované v malých sériích nebo vyráběné na zakázku.

I když benátská zrcadla patří asi k tomu nejkvalitnějšímu, co vám trh může nabídnout, nehodí se do každé koupelny. Navíc jsou opravdu hodně drahá, takže převážná většina zákazníků si vybere raději koupelnová zrcadla s moderním minimalistickým designem.

Co je rozhodujícím faktorem při výběru zrcadla?

Nejdůležitější je určitě jeho velikost a tvar. Přiznejme si, že oba faktory ovlivňují, jak celkově vyzní prostředí koupelny. Koupelnová zrcadla jsou v ní podstatným prvkem, přičemž zároveň musí být praktická a funkční. Není například vůbec příjemné, pokud by se muž musel k zrcadlu sklánět, nebo naopak žena při nanášení make-upu stoupat na špičky. Proto záleží i výšce, do které zrcadlo bude pověšeno.

Není-li v koupelně dostatek světla, pak si musíte vystačit s tím umělým. Mělo by obvykle být umístěné nad zrcadlem. Výhodné je pořídit koupelnové zrcadlo se zabudovaným LED osvětlením, kterým problém s dostatečným světlem snadno vyřešíte.