Montáž tepelných čerpadel aneb jaké existují typy těchto zařízení?

22.06.2021

Určitě jste někdy slyšeli o výhodách tepelných čerpadel. Nenáročný a prakticky bezúdržbový provoz spojený s obrovskou úsporou finančních prostředků na energiích představuje velké lákadlo pro mnoho majitelů rodinných domků. S přislíbením dotace na pořízení tepelného čerpadla popularita těchto zařízení ještě vzrostla. Pokud byste se i vy chtěli připojit k majitelům tepelných čerpadel, zamyslete se nejprve nad tím, který typ tohoto zařízení se nejlépe hodí do vaší nemovitosti.

Montáž tepelných čerpadel

Montáž tepelných čerpadel se pochopitelně liší v závislosti na typu konkrétního zařízení. U varianty čerpadla voda/voda je třeba využít velkého potenciálu podzemní vody. Máte-li na svém pozemku relativně hodně podzemní vody, pak je pro vás toto tepelné čerpadlo jako stvořené. Nevýhodou je ovšem nutná realizace dalších vrtů a relativně náročný servis. Tato varianta je právě kvůli vyšším provozním nákladům doporučována do velkých nemovitostí, kde je třeba zajistit oběh velkého množství tepla.

Revize tepelných čerpadel

Nejvýhodnější investicí z pohledu pořizovacích nákladů a nároků na provozní podmínky jsou bezpochyby tepelná čerpadla vzduch/voda. Je ovšem nutné počítat s nestálostí zdroje tepla, protože jak všichni dobře víte, teplota vzduchu se v průběhu ročních období značně mění. I přesto se tato varianta prosazuje jako standardní vybavení nově stavěných nemovitostí. I přes nenáročný provoz byste však neměli zapomínat na pravidelné revize tepelných čerpadel.

Montáž klimatizace

Byť je provoz tepelného čerpadla nenáročný a není třeba mu věnovat větší pozornost, jednou za čas musíte jako provozovatel tohoto zařízení povolat zkušené revizní techniky. Pokud je vaše čerpadlo chlazeno F-plyny, máte ze zákona povinnost provádět pravidelné kontroly chladící soustavy. Do nich se rozhodně nepouštějte sami. Mnohem lepší je oslovit techniky z renomované společnosti, která kromě kontrol tepelných čerpadel provádí i montáž klimatizace.

Výběr vhodného typu tepelného čerpadla je alfou a omegou efektivního provozu. Dejte si načas a pečlivě vyberte tu nejlepší variantu čerpadla, která se bude nejlépe hodit do vašich podmínek.