Palivové dřevo jako zdroj domácího tepla

02.11.2020

S příchodem každé zimy nastává otázka, jak si nejlépe vytopit svou domácnost. Musíte zvážit nejenom otázku ceny, ale také ekologický dopad vytápění. Oba tyto aspekty splňuje palivové dřevo. Jak se o něj starat?

Palivové dřevo
Palivové dřevo

Jak palivové dřevo skladovat?

Jakmile si vyberete své štípané palivové dřevo, musíte se ujistit, že je správně uložené. Uložení zahrnuje zajištění toho, aby bylo vaše dřevo řádně vysušené, abyste ze svého ohně dostali to nejlepší. Dřevo, které obsahuje vlhkost nebo není zcela suché, nebude účinně hořet a bude se pomalu zatápět. Mezi nejlepší se řadí bukové palivové dřevo.

Vhodné dřevo by mělo mít obsah vlhkosti nižší než 20 %. Existuje několik způsobů, jak zkontrolovat, zda je vaše dřevo správně suché. Například pokud je vaše suché palivové dřevo lehké a na koncích má praskliny, je vysoce pravděpodobné, že vyschlo. Dalším způsobem kontroly je kontrola barvy dřeva. Dřevo je obvykle žluté, šedé nebo tmavě hnědé, když je suché. Koupit si také můžete měřič vlhkosti.

Dřevo je dobré naštípat

Oheň bude hořet mnohem efektivněji, pokud si poleno rozdělíte na poloviny nebo čtvrtiny. To také pomůže vašemu dřevu rychleji vyschnout. Obecným pravidlem je, že byste se měli pokusit rozřezat dřevo na kousky, které jsou mezi 7,5 - 15,5 cm. U větších venkovních ohnišť nebo dřevěných pecí mohou být o něco větší. Pokud dáte na prodej palivového dřeva, můžete nakoupit již naštípaná polínka.

Nenechávejte palivové dříví doma

Ve svém domě byste neměli skladovat velké množství dřeva. Proč? Dřevo je proslulé tím, že je domovem pro mravence a jiný hmyz, takže není dobrý nápad přinést si polena do svého domova, pokud však nechcete, abyste v nich přinesli nezvané hosty!

Místo toho vytvořte vyhrazený úložný prostor pro vaše krbové dřevo venku, jako je:

  • dřevník,
  • větraný skladovací kontejner,
  • vyhrazený prostor chráněný přírodní bariérou.

Vaše dřevo tak bude dobře větrané.

Domácí vytápění dřevem je nejlevnější a nejekologičtější způsob udržení domácího tepla.