Repase brzdových třmenů byste rozhodně neměli odkládat

16.11.2020

Brzdy jsou jednou z nejdůležitějších součástí osobního automobilu. Pokud bychom se na ně nemohli v krizových situacích spolehnout, nebylo by řízení auta zdaleka tak bezpečné. Bohužel někteří řidiči zanedbávají péči o brzdové třmeny, čímž riskují nejenom životy své, ale také ostatních účastníků silničního provozu. Tyto součástky však nemusíte kupovat jako zbrusu nové!

Repase brzdových třmenů
Repase brzdových třmenů

Proč se brzdové třmeny repasují?

Brzdové třmeny dostávají zabrat především v zimním období, kdy silničáři sypou na komunikace tuny soli. Vlhkost a posypová sůl třmenům vůbec neprospívají, takže dochází k jejich poškození. Oprava a následná repase třmenů vás vyjde mnohem levněji, než kdybyste si tuto součástku kupovali jako zbrusu novou. Například brzdový třmen Wabco mechanici opraví za 4 690 Kč, zatímco za nový byste zaplatili přibližně 5krát tolik.

Repasují se i vzduchové brzdy?

Také vzduchové brzdy disponují kotouči a brzdovými třmeny na každém kole. Opravy vzduchových brzd tak nejsou o nic komplikovanější, než je tomu u brzd kapalinových. Brzdové třmeny jsou nejprve sundány z auta a následně se prostřednictvím pískování zbaví veškerých nečistot, zejména rzi. Po dokončení tohoto kroku následuje nástřik speciálním lakem podporujícím odolnost vůči soli a vlhkosti. Vnitřní část se vymění za novou a zkompletovaný třmen mechanici namontují zpět na místo.

Brzdový třmen - jaké značky si mohu nechat repasovat?

Na trhu se nachází velké množství výrobců produkujících kvalitní součástky ke kompletaci brzd. Zkušení mechanici si hravě poradí s třmeny Knorr, Wabco nebo Haldex. Problémem není ani brzdový třmen na dodávku nebo kamion či autobus. Samotná oprava brzdičů pak probíhá výměnným způsobem a většinou je hotová do druhého dne.

Mějte na paměti, že v krizové situaci vás mohou zachránit jenom brzdy. Repasi a opravu brzdových třmenů byste tak neměli odkládat.