Revize hromosvodů se rozhodně nevyplatí podceňovat

07.12.2020

V oblasti vědy, nových technologických postupů a materiálů jsme se v průběhu desetiletí hodně posunuli, ovšem stále se nám nepodařilo vymyslet efektivnější způsob ochrany před úderem blesku, než je klasický hromosvod. Nejedná se o žádné složité zařízení, a proto jsme možná neměli ambice vymýšlet cokoliv lepšího. V jednoduchosti je krása - a železný drát upevněný na střeše budovy a uzemněný funguje dokonale. Revize hromosvodů je ale nezbytností.

Revize hromosvodů
Revize hromosvodů

Základní typy revizí

Revize hromosvodů se obvykle dělí na 3 základní kategorie, které se od sebe maličko liší. Při stavbě a následné kolaudaci nového rodinného domu budete poptávat výchozí revizi. Tu je nutné provést u všech hromosvodů před uvedením do provozu. Druhou variantou je mimořádná revize prováděná po úderu blesku nebo při podezření na poškození drátu či uzemnění. Hromosvod totiž musí absorbovat obrovské množství energie, a proto je nutná jeho kontrola poté, co jej blesk uzemnil. Třetí variantou jsou pravidelné revize.

Co obnáší pravidelné preventivní kontroly?

Pravděpodobnost, že by právě do vašeho hromosvodu udeřil blesk, je dost malá. Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech, ale váš hromosvod určitě nebude potřeba při každé bouřce. Přesto je třeba, aby byl po celou dobu své životnosti v prvotřídní kondici. Servisní technik zkontroluje jeho stav v rámci preventivní revize hromosvodů a do revizní zprávy zaznamená, zda je jeho používání bezpečné.

Jak probíhá komplexní revize hromosvodů?

Většina revizních techniků se zaměřuje nejenom na revize hromosvodů, ale také na revize elektrozařízení, revize elektroinstalace nebo revize elektrospotřebičů. Jeden proškolený technik disponující potřebným certifikátem při jedné návštěvě zkontroluje hromosvod a také všechna elektrická zařízení. Během pár minut budete přesně vědět, zda je elektroinstalace v pořádku, či nikoliv.

Máte zájem o revize elektro nebo hromosvodů? Oslovte renomovanou společnost a nezávazně se poptejte po těchto službách. Kontroly elektrických obvodů byste ale neměli podceňovat.