Tlaková nádoba – praktické zařízení pro vzduchový kompresor

10.01.2023

Ke vzduchovému kompresoru by vám neměla chybět tlaková nádoba. Na výběr přitom máte z různých provedení. Proto je důležité zvážit několik aspektů, abyste ze široké nabídky mohli vybrat to pravé pro své potřeby.

Tlaková nádoba

Tlaková nádoba, mnohdy označována též jako vzdušník, je využívána se vzduchovými kompresory. Hodí se zejména ve chvílích, kdy kompresor musí čelit nárazově vyšším spotřebám vzduchu. Vzdušník tak slouží jako spolehlivá zásoba vzduchu a vyrovnává kolísání a pulzování tlaku. V základu lze nádoby rozdělit dle provedení - ležaté a stojaté, dále pak s podstavcem či bez něj. To však rozhodně nejsou všechna důležitá kritéria, na která je třeba se při výběru zaměřit.

Další parametry

Při výběru tlakových nádob je důležité sledovat také pracovní tlak. Ten se pohybuje nejčastěji mezi 11 až 42 bary. Kromě toho je třeba zvolit správnou úpravu tlakových nádob. Vyráběny jsou z odolných ocelových plátů, ovšem povrchová i vnitřní úprava se může lišit. Základní povrchovou úpravou jsou RAL barvy, o něco lepší volbou je pak práškové lakování. Nejlepší vlastnosti nabízí pozinkování. Vnitřní úprava je důležitá například v potravinářství a jiných náročných odvětvích - nabízí se vnitřní hliníkové lakování či elektrické vyhlazování.

Tlakové nádoby

Váháte, jaký vzdušník pro vás bude nejlepší? Stojaté nádoby nabízí tu výhodu, že zabírají méně místa. Hodí se tedy například do menších dílen. Jinak však můžete zvolit klasické ležaté nádoby. Dále jsou nutné také přípojky. Tlakové nádoby lze pořídit samostatně, či s veškerým příslušenstvím a armaturami. Jde například o pojistný ventil, tlakoměr, kulový kohout či vypouštěcí kohout.

Tlakové nádoby jsou velmi praktické a s oblibou jsou využívány v mnoha různých odvětvích průmyslu i jiných oblastech. Neváhejte si vybrat z pestré nabídky vzdušník, který zcela vyhoví vašim potřebám.