Vyplácí se nepodceňovat povinná i doporučená očkování, ani očkování do zahraničí

18.08.2020

Cestování za hranice země s sebou přináší mnoho jedinečných zážitků, fotek, nová přátelství a kupříkladu také pracovní zkušenosti. Nikdo si však nechce přivézt zpět domů nepříjemnou, nebo nevyléčitelnou nemoc. Exotické kraje jsou pro běžného cestovatele nebezpečené hlavně kvůli virům a bakteriím, které se u nás nevyskytují. Právě kvůli tomu jsou například ve středozápadní Africe některá očkování nikoliv doporučená, ale povinná. Před cestou je vhodné zajít si na konzultaci, kterou vám poskytne očkovací centrum Praha, nebo další očkovací centra v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Nepodceňujte povinná i doporučená očkování
Nepodceňujte povinná i doporučená očkování

Takováto pracoviště se zaměřují jak na povinná očkování, tak na očkování doporučená nebo na očkování také do ciziny. Očkovací plán před vycestováním, kde jsou vybraná očkování povinná, je třeba sestavit pár týdnů předem. Poradna cestovní medicíny zajišťuje zájemcům nejen očkování do ciziny, ale zařídí rovněž medikamenty, vybaví cestovní lékárničku, předepíše antimalarika, antibiotika, léky pro střevní obtíže. Dostat zde můžete i mezinárodní očkovací průkaz. V poradně mají i extrémní repelenty, ale dávají se tu také praktické rady a užitečná doporučení na cesty.

Očkovací centrum není pouze šikovným pomocníkem před samotnou cestou za hranice, dlouhým pobytem v cizině, ale i klíčovým zařízením pro očkování před závažnými nemocemi. Klientům se aplikují očkování proti klíčové encefalitidě, černému kašli, dětské obrně, meningokoku, pásovému oparu, pneumokoku, planým neštovicím, rakovině děložního čípku, tetanu, vzteklině nebo třeba záškrtu. Velice nebezpečná je i žloutenka, očkuje se proti žloutence typu A i B. Očkovací centrum ale nabízí rovněž komplexní vyšetření imunity.