Výroba samolepících etiket je prosperující byznys

17.06.2020

Představa, že byste lepili každou etiketu na výrobek ručně je minimálně unavující, ne-li v dnešní době už ze sféry sci-fi. Kdysi dávno však tato činnost vypadala přesně takhle. Neexistovalo nic jako automatizovaná velkovýroba, díky které stačí nasázet do počítače validní data. O vše ostatní se postará tiskací stroj, jenž ve chvíli vychrlí tisíce etiket nejrůznějších druhů.

Výroba samolepících etiket
Výroba samolepících etiket

Výroba etiket pamatuje hodně

Za objevení etiket vděčíme lékárníkům. Ti přišli na to, že označovat léky je bezpečné, ale také přehledné a nevyhnutné pro rychlou orientaci při prodeji medikamentů. Nepřesnosti si ani tehdy nemohli dovolit. V 17. století, kdy byly etikety objeveny, nebyla jejich výroba zdaleka tak sofistikovaná jako dnešní době. Lékárnici používali ruční stroj na výrobu papíru, popisky připravovali také ručně a opatření lahviček s léky etiketou se provádělo rovněž svépomocí. Stačila dávka lepidla a trpělivost. Výroba etiket byla po všech stránkách velice náročná, proto se objevovaly jen sporadicky.

Výroba samolepících etiket

Samolepící etikety uzřely světlo světa až mnohem později. Předcházelo tomu mnoho událostí. V 18. století se etikety začaly vyrábět častěji, a to díky objevení stroje na výrobu papíru a kamenotisku. Toho se ihned chytli obchodníci a výrobci a začali ve velkém využívat jejich informační a marketingový potenciál. Poutavé, barevné popisky se staly neoddělitelnou součástí etiket. Výroba samolepících etiket ale radikálně nabrala tempo až v roce 1935 ve Spojených státech amerických. Tam přišla na svět vůbec ta první.

Samolepící etikety, jak je známe dnes

Výroba samolepících etiket dnes vypadá úplně jinak, než tomu bylo kdysi. Výroba je sofistikovaná a plně automatizovaná. O vše se postarají počítačová data, na jejichž základě tiskací stroj vytiskne všechno potřebné. Samolepící etikety jsou dodány buď v archu nebo na kotoučích.

Protože tisk etiket není nijak finančně náročný, mají firmy specializující se na tuto činnost neustále napilno.