Zbrojní průkaz aneb kolik oprávnění k vlastnictví zbraně stojí?

29.03.2021

Ať už se chcete věnovat myslivosti nebo toužíte napodobit úspěšné sportovní střelce, potřebujete v každém případě vlastnit zbrojní průkaz. Jeho získání není prostřednictvím střelecké školy nijak složité, protože střelecké kurzy vás na odborné i teoretické zkoušky připraví naprosto dokonale. Zbrojní průkaz tedy nemusí být vaším strašákem, protože pokud splňujete veškeré podmínky, velmi pravděpodobně jej také získáte.

Jak dlouho zbrojní průkaz platí?

Zbrojní průkaz pochopitelně nemá neomezenou platnost, protože to by vzhledem k odpovědnosti spojené s vlastnictvím střelné zbraně nebylo zrovna rozumné. Platnost zbrojního průkazu obvykle trvá 10 let, ale můžete se v praxi sehnat i se situacemi, kdy je platnost uměle zkrácena. Typickým příkladem je zkrácení platnosti na základě nového zdravotního posudku, protože například držitel průkazu skupiny D předkládá posudek každých 5 let.

Kolik zbrojní průkaz stojí?

Chcete-li se mermomocí stát vlastníkem střelné zbraně, asi nebudete otázku ceny příliš řešit. I přesto je dobré mít alespoň hrubou představu o tom, kolik zařízení zbrojního průkazu stojí. Určitě se připravte na spoustu různých poplatků. Pokud jsou všechny částky sečteny, dostáváte se přibližně na 6 tisíc korun, což rozhodně není špatné. V této ceně je zahrnuta i odměna zkušebnímu komisaři a cena střeleckého kurzu, který nabízí střelecká škola Praha.

Mohu vlastnit zbraň i bez zbrojního průkazu?

Tuzemská legislativa ovšem umožňuje vlastnictví zbraně i bez zbrojního průkazu. V takovém případě nemusíte střelecké kurzy navštěvovat. Nejedná se ovšem o nijak cenné nebo sběratelsky zajímavé kousky, ale spíše o zbraně pro amatéry. Příkladem jsou plynové zbraně, vzduchovky nebo luky či kuše. Jestliže chcete tyto typy zbraní vlastnit nebo používat, nepotřebujete zbrojní průkaz. Ve všech ostatních příkladech však musíte absolvovat zkoušku odborné způsobilosti.

Vyřízení zbrojního průkazu určitě není nic finančně likvidačního. Pro nadšence do střelných zbraní se tato investice rozhodně vyplatí.